Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

About...

Napi betevő adag elírás, elütés és helyesírási hiba egy helyen! Amúgy meg #információbiztonság #webcserkészet néha #élettudomány

bardóczi ákos @post.r

blogavatar

minőségi kontent-egyveleg

RSS

cimketenger

ITsec (38),Facebook (18),privacy (17),egyéb (12),social media (11),itsec (11),social web (10),biztonság (9),mobil (8),Google (6),OSINT (6),jog (6),szellemi tulajdon (6),tudomány (6),magánszféra (6),szájbarágó (5),email (5),webcserkészet (5),molbiol (5),felzárkóztató (5),Nobel-díj (4),big data (4),Gmail (4),kultúra (4),terrorizmus (4),online marketing (4),kriminalisztika (4),plágium (4),webkettő (4),genetika (3),molekuláris biológia (3),pszichológia (3),azelsosprint (3),Android (3),biztonságpolitika (3),nyelvtechnológia (3),magatartástudomány (3),Apple (3),sajtó (3),2015 (3),orvosi-fiziológiai (3),élettudomány (3),gépi tanulás (3),jelszó (3),üzenetküldés (3),CRISPR (3),Onedrive (3),2-FA (3),popszakma (3),konferencia (3),levelezés (3),kriptográfia (3),reklám (3),biztonságtudatosság (3),hype (3),torrent (3),open source intelligence (3),neuropszichológia (2),Whatsapp (2),deep web (2),FUD (2),kulturális evolúció (2),nyílt forrású információszerzés (2),TOR (2),hitelesítés (2),titkosítás (2),Pécs (2),bűnügy (2),tweak (2),facebook (2),SPF (2),DKIM (2),bűnüldözés (2),DDoS (2),bejutas (2),videó (2),Reblog Sprint (2),természetes nyelvfeldolgozás (2),villámokosság (2),Hacktivity (2),Yoshinori Ohsumi (2),reblog (2),cyberbullying (2),arcfelismerés (2),ransomware (2),fiziológia (2),Netacademia (2),webkamera (2),szabad információáramlás (2),P2P (2),Balabit (2),cas9 (2),beszélgetés rögzítése (2),pszeudo-poszt (2),molekuláris genetika (2),bulvár (2),gépház (2),tartalomszolgáltatás (2),jövő (2),bolyai-díj 2015 (2),könyv (2),Tinder (2),öröklődő betegség (2),HR (2),sudo (2),Yandex (2),bug (2),nyelvtudomány (2),meetup (2),Twitter (2),tanulás (2),biológia (2),netkultúra (2),malware (2),IDC (2),social engineering (2),szociálpszichológia (2),kutatás (2),hírszerzés (2),iOS (2),vírus (2),farmakológia (2),pedofília (2),epic fail (2),génterápia (2)

Triviálisan lehallgatható a Gmail (is)


Igen, jól olvasod, ennyire ügyesen sikerült implementálni a kétlépcsős hitelesítést és valószínűtlen, hogy elsőként vettem észre.

Nem clickbait, azzal kapcsolatban meg mindenkit megnyugtatok, hogy nem arról fogok írni már megint, hogy miért necc az, hogy egy Google/Gmail-heroinista világban élünk.

Aki bekapcsolta a Google Accountján ennek a remek, überbiztonságos rendszernek a beállításai közt a kétlépcsős hitelesítést annak ugye ún. alkalmazásjelszavakat kell létrehoznia, ha például levelezőklienssel is használná a Gmail-t, mivel értelemszerűen a kliensprogram nem tudja pár percenként elvégezni a 2-FA-t magától.

Elvben az alkalmazásjelszavakban pont az a szép, hogy nem kell a felhasználónak fejben tartania, így egyszer kell kopipésztelni a megfelelő helyre és kész, kilopni legfeljebb egy hülyén programozott alkalmazásból lehet, amiben meg lett adva.

Na már most normális ésszel az ember azt gondolná, hogy abban az esetben, ha a felhasználó a 2-FA-t kikapcsolja, akkor az összes alkalmazásjelszó semmissé válik, így például a levelezőkliesen keresztül a levelek csak a fő jelszó beírásával lesznek elérhetőek. Van egy nagyon szar hírem a Google fanoknak: a korábban létrehozott alkalmazásjelszavak nemhogy érvényüket vesztenék, hanem továbbra biztosítják a hozzáférést a fiók adott szolgáltatásához, legalábbis az IMAP4 esetén biztos, Google Drive és a többi esetén valószínűleg, a hasonló  azonosítási séma miatt. Nem, nem ideig-óráig működik, egy érintett fiók több, mint egy hónapja elérhető az elvben már nem létező alkalmazásjelszó használatával úgy - most figyelj! - hogy a fiók fő jelszava is meg lett változtatva. Még az is full mindegy, hogy OAuth2-vel vagy sima, ugyan titkosított csatornán átküldött jelszóval jelentkezik fel a kukkoló alkalmazás!

Mit jelent ez a gyakorlatban? Tételezzük fel, hogy a támadó a célpont gépéhez ül, amíg nincs ott, majd generál egy alkalmazásjelszót olyan névvel, ami még akkor sem lesz feltűnő, ha a Google kényszeríti az érintett felhasználót a security checkup végigjátszására, az app password leírása lehet mondjuk "Gmail", "Mail", "iPhone" vagy hasonló, a megtámadott felhasználónak miért lenne gyanus? A támadó az alkalmazásjelszót feljegyzi. Az alkalmazásjelszóval a támadó belép egy levelezőklienssel, majd IMAP4-en keresztül tokkal-vonóval olvashatja a célpont postafiókjának tartalmát. A Google vagy küld figyelmeztetést az érintett felhasználónak, hogy bejelentkezett valaki mondjuk egy japán VPN-en keresztül, ami igencsak anomáliaszerű, ha a felhasználó sosem használ VPN-t és korábban még csak nem is járt Japánban. Viszont vegyük észre, hogy éppen azért, mert levelezésről van szó, a támadó ezt a levelet simán tudja törölni, mielőtt a felhasználó el tudná olvasni a biztonsági figyelmeztetést!

Tehát ha a felhasználó valamilyen okból kikapcsolja a 2-FA-t, de előtte nem vonja vissza az alkalmazásjelszavak érvényességét, teljesen logikusan arra gondolva, hogy azok ilyen módon érvényüket vesztik, valójában erről szó sincs. Egy korábban beállítva maradt fiókhoz a levelezőprogram úgy fér hozzá máig, hogy az érintett fiókon a 2-FA-t 2018. február elején ki lett kapcsolva, a fő jelszó pedig át lett írva!

A támadó vagy úgy felejtett alkalmazás csak akkor veszti el a hozzáférést az érintett postafiókjához, ha az érintett fiók tulajdonosa ismét bekapcsolja a 2-FA-t, egyébként meg gusztus szerint úgy tesztelheti a hibát, rosszabb esetben pedig kukkolhat, ahogy csak akar.

Az abnormális működést 2018. március 5-én, azaz ma 10:13-kor sikerült reprodukálni egy teszt fiókkal, ugyan nem csináltam sem TCPdumpot, sem HAR-t, mert jobb dolgom is van, aki ráér, annak szabad a pálya.

Hogy ez most bug vagy kényelmi feature,  na, azt nem tudom, ahogy azt sem teszteltem, hogy a Google mára kőkeményen fizetős, vállalati verziója, a G Suite is érintett-e benne, de valószínűleg igen.

Legegyszerűbb bugfix: ne használd azt a szart, legfeljebb spamszűrésre, azaz olyan beállítással, hogy a beérkező leveleket azonnal forwardolja is normális helyre és végleg törölje.

Áldásos lenne, ha ahelyett, hogy a felhasználók leginkább veszélyeztetett néhány ezrelékét nem riogatnák azzal, hogy kormányzati támadást észleltek, ezért változtassanak jelszót és költözzenek le a pincébe, bármiféle indoklás nélkül, hogy miből következtetett erre a rendszer.

Valamint a felhasználók ugyanezen veszélyeztetett csoportjára nem akarnák rátukmálni pusztán a biztonságérzetet növelő, de legalább jó drága baromságokat az Advanced Protection Program keretében, hanem a mezei Gmail-fiók úgy működne, ahogy az amúgy logikusan elvárható. Az én, eredetileg még googlemail.com végződéssel, 2004-2005. körül USA-ból kapott meghívóval létrehozott fiókom pedig csak azért is marad amolyan bóvli kis emlékként.

0 Tovább

Kétlépcsős hitelesítést vezet be az Instagram  


Instagram social media 2-FA ITsec azonosításIgazából nem világos, hogy miért csak most, de a Techcrunch értesülése szerint az Instagram bevezeti a kétlépcsős hitelesítést, ami a felhasználókat megvédi a közönséges jelszólopáson alapuló támadásoktól azzal, hogy ha szokatlan helyről próbál valaki belépni az Insta-fiókjába, pluszban egy, a mobilszámára érkező, számjegyekből álló tokent is meg kell adnia a felhasználói név és a jelszó megadásán túl a sikeres belépéshez.  
 
Egy 400 milliós felhasználói bázissal rendelkező közösségi szolgáltatás esetén ez már erősen időszerű volt, akinek pedig nincs beállítva mobilszám az Instagram-fiókjához, érdemes megadni azt a későbbi fennakadás megelőzése érdekében.  
 
Ami miatt még nem biztos, hogy mindenki találkozik a jelenséggel, ha kilép az Insta-accountjából, majd megpróbál ismét belépni, az egyik oka lehet az, hogy az Instagram az új featuret folyamatosan vezeti be, azaz nem feltétlenül érhető el még mind a sokszázmillió felhasználó számára már holnaptól, a másik, sokkal valószínűbb ok pedig az, hogy az Insta-fiók tipikusan össze van drótoza a Facebook-fiókkal, márpedig ha él egy legitim Facebook-munkamenet, azaz asztali gépen be vagyunk jelentkezve, mobilon pedig a Facebook-alkalmazás szabályosan fut, az is képes azonosítani a felhasználó kilétét, így nem érkezik pluszban SMS-token, amit meg kellene adni.  
 
A 2-FA egyébként a Facebook esetén hasonlóan a többi webes óriáshoz, 4-5 éve érhető el világszerte és érdemes is bekapcsolni.  
 
Kép: techcrunch.com 

0 Tovább

Email biztonság, újragondolva – jelszó nélkül


Mióta az azonosításhoz használnak jelszavakat, gyakorlatilag ugyanaz a probléma velük: a felhasználó leírja, elhagyja, lenyúlják, lelesik, kölcsönadja, a jelszó túl gyenge és folytathatnám a sort. A blogon már többször is téma volt az egyre több helyen bevezetett többlépcsős, konkrétabban kétlépcsős hitelesítést valamilyen formában, azaz amikor a felhasználói nevünk és a jelszavunk, - mint két statikus azonosító – mellett meg kell adni még egy, egyszer használatos azonosítót is, ami például egy SMS-ben érkező token vagy egy mobilalkalmazás által generált, adott ideig érvényes számsor. Tanulságos, hogy ezt a netbankos rendszereknél vezették be először, majd jóval később, sorra azok a szolgáltatók, akiknél nagy mennyiségű információ tárolódik, mára pedig támogatja gyakorlatilag minden komolyabb webszolgáltatás.

Ami még érdekesebb, hogy a Yandex január táján gondolt egy nagyot és a nagy és ingyenes szolgáltatók közt elsőként opcionálisan olyan authentikációt tett elérhetővé a belépéshez, amivel a jelszó teljes egészében nélkülözhető: csak a felhasználói nevet kell megadni, a jelszót pedig képletesen egy olyan állandóan kulcs helyettesíti, ami végülis mindig nálunk van.

A beállítási folyamat meglehetősen egyszerű, az okostelefonunkra le kell tölteni a Yandex Key alkalmazást, majd a lépésről lépésre történő webes beállításkor megjelenő QR-kódot beolvasni vele, de megadhatjuk a képernyőn megjelenő átmeneti karaktersorozatot is. Jó, jó, de ezt eddig tudta többek közt a Google Authenticator, a Microsoft Authenticator, a Duo Mobile és a többi is, nem? Itt jön a csavar: a Yandex Key beállításához kötelezően be kell állítani egy négy számjegyből álló alkalmazás PIN-t is.

Innentől kezdve, ha megpróbálunk belépni a Yandex-fiókba, a Yandexen csak a felhasználói nevet kell beírni, majd a jelszó helyett a QR-kód ikonjára kattintani, ekkor egy QR-kód jelenik meg a képernyőn. Ezt be kell olvastatni a Yandex Key appal és a beléptetés megtörténik. Viszont! Abban az esetben, ha a Yandex Key megnyitása után hibás PIN-t adunk meg, szintén bescannelhető ugyan a QR-kód, viszont azzal a beléptetés nem fog menni és – ami a lényeg – ha valaki mondjuk az ellopott mobilunkkal próbálni így belépni, nem fog  tudni, mivel az alkalmazás PIN-t nem ismeri. Ha eddig nem lenne eléggé csavaros a dolog, az alkalmazás nem figyelmeztet érvénytelen PIN esetén sem, így a támadónak nagyon megnehezíti a dolgát, mert még ha neki is állna végigpróbálgatni a 10000 ismétléses permutációt, ami a PIN lehet 0000-9999 tartományban, nem fogja tudni könnyen megállapítani, hogy mikor talált.  

Akkor ez most végülis kétlépcsős hitelesítés vagy sem? Végülis igen, de eddig nem látott kivitelben. Jelszó helyett mindössze a négy számjegyű alkalmazás PIN az egyetlen fix elem, amire emlékezni kell, meg persze a saját felhasználói nevünk.

Természetesen a többi 2-FA megoldáshoz hasonlóan itt is van lehetőség alkalmazásjelszavakat létrehozni vagy visszavonni például levelezőklienshez, viszont vegyük észre, hogy a Yandex ezzel a módszerrel kiiktatta a felhasználók azonosításában örök problémát jelentő tényezőt, a statikus jelszót!

Abban az esetben, ha a mobil nem alkalmas QR-kód olvasására, a QR-kód helyett a webes belépésnél kérhetjük azt is, hogy egy egyszer használatos karaktersorozatot kelljen megadni, ami szintén a Yandex Key-en olvasható le.

Amíg nagyon bétában futott, tapasztaltam olyat, hogy nem sikerült belépni a helyes PIN ellenére sem, a hibát azóta már javították, az ok valószínűleg az volt, hogy a mobilalkalmazás más időzónát használt, mint ami a Yandex-fiókban be volt állítva. Hogy ennek mi a jelentőssége, azzal senkit sem büntetnék, erre lehet olvasni róla

A posztnak azt a címet adtam, hogy „Email biztonság”, mert a Yandexet évek óta elsősorban levelezésre használom. Viszont érdemes tudni, hogy az orosz google-nek is csúfolt webes óriás a levelezésen túl fájlhoszting szolgáltatóként is működik, van benne térképalkalmazás, webes fordító, naptár, gyakorlatilag minden, ami a Google-account vagy éppen Microsoft-accountok használatakor is elérhető.

Az ok, ami miatt a Yandex alig ismert Európa nyugati régióiban, egyszerű, konkrétan az, hogy nagyon sokáig nem volt elérhető angol nyelven, néhány éve viszont szinte minden szolgáltatását elérhetővé tették angol nyelven is. Ha először használod és oroszul jelenik meg, de nem tudsz oroszul, egyetlen kattintással állítható át a teljes felület angolra.

0 Tovább